top of page
  • Zdjęcie autoraKTPN

Spuścizny w zbiorach archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych - relacja z konferencji

Zaktualizowano: 28 wrz 2022
W dniach 22-23 września 2022 r.

w sali konferencyjnej Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa „Spuścizny

w zbiorach archiwalnych, bibliotecznych

i muzealnych bazą źródłową w badaniach biograficznych”, która dedykowana była prof. Akademii Kaliskiej dr hab. Krzysztofowi Walczakowi w 50-lecie jubileuszu pracy naukowej i zawodowej. Celem konferencji było stworzenie przestrzeni dla prezentacji wyników badań naukowych oraz wymiany poglądów przedstawicieli różnych środowisk zajmujących się problematyką spuścizn.

W konferencji wzięło udział ponad 70 uczestników, (naukowców, archiwistów, bibliotekarzy, muzealników, przedstawicieli uczelni i instytucji naukowych z Lwowa, Zduńskiej Woli, Konina, Leszna, Piotrkowa Trybunalskiego, Krakowa, Warszawy, Poznania, Wrocławia, Torunia, Łodzi i Kalisza). Szczególnie cenny był udział dr Iryny Horban z Lwowa, która podzieliła się swoimi osobistymi doświadczeniami z trudnej sytuacji ochrony dziedzictwa kulturowego Ukrainy w czasie wojny. Podczas konferencji poruszano zagadnienia zarówno teoretyczno-prawne, jak i praktyczne związane z różnymi aspektami gromadzenia, przechowywania, opracowywania i popularyzowania spuścizn. Program obejmował 7 sesji, podczas których wygłoszono 35 referatów. Sesje kończyły się inspirującymi i ożywionymi dyskusjami, które z braku czasu przenoszone były w rozmowy kuluarowe w czasie przerw.

Znaczące zainteresowanie wydarzeniem ze strony przedstawicieli świata akademickiego oraz praktyków z Polski i zagranicy dowiodło istnienia potrzeby prowadzenia rozważań i dyskusji w obszarze gromadzenia spuścizn.Organizatorem Konferencji było Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Partnerami: PBP Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu oraz Ośrodek Badań Regionalnych Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

Konferencja została objęta honorowym patronatem i wsparciem: Prezydenta Miasta Kalisza Krystiana Kinastowskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Jego Magnificencji Rektora Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego prof. dr hab. n. med. Andrzeja Wojtyły oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa.


Konferencja była jednym z zadań realizowanych w ramach dwuletniego projektu pt. „Biografistyka w perspektywie regionalnej” przez Pracownię Encyklopedii i Słowników Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Nauka dla Społeczeństwa” w obszarze „Humanistyka-Społeczeństwo-Tożsamość”.Serdecznie zapraszamy do obejrzenia naszych fotorelacji na fanpagu Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu


Kliknij w obrazki niżej


106 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page