top of page

Członkowie Zarządu KTPN z wizytą w USA – promocja dorobku naukowego regionu w ramach grantu badawczego

  • Zdjęcie autora: KTPN
    KTPN
  • 4 dni temu
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 25 minut temu


W dniach 29 kwietnia – 3 maja 2025 roku członkowie KTPN dr Bogumiła Celer z Instytutu Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego oraz dr Marcin Mikołajczyk z Biblioteki Uniwersytetu Kaliskiego odbyli wizytę studyjną w Stanach Zjednoczonych, realizowaną w ramach projektu badawczego pt. „Prezydent Stanisław Wojciechowski. Jego wiek, dokonania, pamięć”, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w programie „Nauka dla społeczeństwa”.


Celem wyjazdu były kwerendy naukowe poświęcone postaci Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, prowadzone w renomowanych amerykańskich instytucjach: Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku, Nowojorskiej Bibliotece Publicznej oraz Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. Jednocześnie była to znakomita okazja do zaprezentowania działalności naukowej środowiska kaliskiego – w tym Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – na forum międzynarodowym.


W trakcie wizyty naukowcy przekazali do zbiorów Instytutu Józefa Piłsudskiego publikacje wydane przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, m.in.: „Stanisław Wojciechowski (1869–1953). Prezydent z Kalisza”/ Elżbiety Steczek-Czerniawskiej oraz „Katastrofa Kaliska 1914. Materiały źródłowe (wybór)”/ pod red. B. Celer i R. Bienieckiego. Książki zostały oficjalnie wpisane do katalogu bibliotecznego i – jak zaznaczyła dr Iwona Korga, Prezes Instytutu – będą służyć wszystkim zainteresowanym historią Polski oraz postacią Prezydenta z Kalisza.


Ważnym elementem wizyty była również promocja dorobku Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk jako aktywnego ośrodka badań historycznych i wydawniczego. Dzięki zaangażowaniu badaczy z Uniwersytetu Kaliskiego możliwa była prezentacja lokalnych inicjatyw naukowych na arenie międzynarodowej, co spotkało się z życzliwym przyjęciem ze strony gospodarzy.




W imieniu dr Iwony Korgy - prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego, wydawnictwa przyjęła Magdalena Orlicka-So - program specialist Pilsudki Institute of America






















Odwiedziny w Stanach Zjednoczonych przyniosły nie tylko cenne rezultaty naukowe, ale również to kolejny krok w kierunku umiędzynarodowienia badań nad historią Kalisza i jego wybitnych postaci.





 
 
 

Comments


KALISKIE TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ NAUK
Założone w 1987 r. 

PEKAO SA I Oddział Kalisz
51 1240 2946 1111 0000 2873 3766
62-800 Kalisz  pl. św. Józefa 2-4

W ciągu ponad trzydziestu lat działalności Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk siłami i pracą swoich członków osiągnęło następujące rezultaty:

  • Towarzystwo stało się bardzo znaczącym elementem naukowego

       i kulturalnego pejzażu Kalisza i ziemi kaliskiej;

  • Znaczący pozostaje wkład Towarzystwa w formowanie i rozwijanie środowiska naukowego i akademickiego Kalisza, zwłaszcza zaś promowanie młodych pracowników nauki;

  • Utworzenie profesjonalnego wydawnictwa naukowego

       i wyprodukowanie dziś już ponad dwustu znaczących książek
      o Kaliszu 
i ziemi kaliskiej;

  • Utworzenie wartościowej biblioteki naukowej oraz publiczne jej udostępnienie;

  • Współdziałanie z innymi towarzystwami naukowymi i kulturalnymi Kalisza

  • Tworzenie wizerunku miasta jako ośrodka nauki i kultury.

 © 2021 by KALISKIE TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ NAUK Proudly created with Wix.com

bottom of page