„Wielkomiejski przełom” – wystawa o kaliskiej architekturze już na Głównym Rynku
- KTPN
- 24 maj
- 1 minut(y) czytania

Od 21 maja do 20 lipca br. mieszkanki i mieszkańcy Kalisza oraz odwiedzający nasze miasto mogą oglądać wyjątkową plenerową wystawę pt. „Wielkomiejski przełom”, zlokalizowaną na Głównym Rynku, tuż obok ratusza.
Ekspozycja poświęcona jest architekturze kaliskich kamienic czynszowych z pierwszych dekad XX wieku, okresu dynamicznego rozwoju miasta po uruchomieniu linii kolejowej Warszawa–Łódź–Kalisz w 1902 roku. Na wystawie prezentowane są unikatowe zdjęcia i rysunki architektoniczne, często pokazywane po raz pierwszy, ukazujące przemiany architektury i form przestrzennych ówczesnych budynków mieszkalnych.
Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest dr hab. Makary Górzyński, członek Zarządu Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz pracownik naukowy Instytutu Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego.
Wernisaż wystawy odbyła isę podczas
III Kaliskiego Seminarium Historii Urbanistyki i Miast
W dniu 22 maja 2025 r. w siedzibie Instytutu Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego odbyła się trzecia edycja Kaliskiego Seminarium Historii Urbanistyki i Miast, organizowana przez dr. hab. Makarego Górzyńskiego.
W spotkaniu wzięli udział badacze z wiodących ośrodków naukowych w Polsce, m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Polskiej Akademii Nauk i Politechniki Poznańskiej. Tegoroczne seminarium poświęcone było komparatystyce historycznej rozwoju miast na ziemiach polskich pod zaborami. W trakcie ożywionych dyskusji poruszano także kwestie związane z metodologią tworzenia monografii miejskich oraz potrzebą rozwijania badań zespołowych nad przemianami miejskimi w różnych zaborach.
Spotkanie przyniosło konkretne wnioski metodologiczne oraz nowe inicjatywy współpracy pomiędzy instytucjami badawczymi.
Zapraszamy do odwiedzenia wystawy oraz śledzenia kolejnych wydarzeń, których partnerem jest Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk!
Comments