top of page
  • Zdjęcie autoraKTPN

Prezentacja książki dr. Makarego Górzyńskiego

Komisja Naukowa Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk


z przewodniczącym dr Makarym Górzyńskim i Instytut Interdyscyplinarnych Badań Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego


mają przyjemność zaprosić na posiedzenie poświęcone prezentacji książki dr. Makarego Górzyńskiego PLANOWANIE URBANISTYCZNE W KRÓLESTWIE POLSKIM DRUGIEJ POŁOWY XIX I POCZĄTKU XX WIEKU POLITYKI MIEJSKIE W PRZESTRZENI.

W niniejszym tomie Czytelnicy znajdą pierwszą w polskiej literaturze naukowej monografię planowania urbanistycznego w Królestwie Polskim przełomu XIX-XX wieku, opartą o wnikliwe studia archiwalne bibliograficzne. Książka przedstawia nie tylko zasady prawne i administracyjne ówczesnej urbanistyki w zaborze rosyjskim, ale i niesłychanie dynamiczny rozwój polskich miast. W kilkudziesięciu studiach przypadku Autor opisuje zarówno opracowane wówczas projekty przebudowy i rozbudowy ośrodków miejskich, ale także problemy ich implementacji, konteksty polityczne i gospodarcze oraz europejskie tło tamtych pomysłów.


W książce zaprezentowano studia przypadku m.in. takich miast, jak Warszawa, Łódź, Lublin, Częstochowa, Sosnowiec, Kalisz, Piotrków Trybunalski, Radom, Kielce, Siedlce, Radomsko, Łask, Rypin, Szczebrzeszyn – omawiając mnóstwo informacji ciekawych nie tylko dla historyków, ale i miłośników historii, kartografii czy pasjonatów urbanistyki. Zaletą monografii jest panoramiczny obraz epoki – od miast wielkich i dużych po ośrodki prowincjonalne – oraz bogaty materiał ilustracyjny, z setkami fotografii z epoki oraz reprodukcjami map czy planów urbanistycznych.

Makary Górzyński, historyk architektury, popularyzator wiedzy zabytkach. Adiunkt w Instytucie Interdyscyplinarnych Badan Historycznych Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Badacz historii architektury i urbanistyki zaboru rosyjskiego w kontekście społecznym, kulturowym i politycznym, organizator konferencji, wykładowca i popularyzator nauki; autor wielu publikacji o dziejach architektury i zabytków miast polskich.26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page