Josef Komem – powrót do rodzinnego Kalisza i ważne spotkanie w KTPN
- KTPN
- 24 maj
- 2 minut(y) czytania
Z ogromną radością gościliśmy w Kaliszu pana Josefa Komema – potomka znanego kaliskiego rodu Flakowiczów, właścicieli Pierwszej Kaliskiej Fabryki Tiulu, Firanek i Koronek A. Flakowicz i S-ka, której dziedzictwo kontynuuje dziś Fabryka Firanek i Koronek „Haft”. Flakowiczowie mieszkali przy ul. Fabrycznej 6 i stanowili ważny element przedwojennej historii przemysłowej naszego miasta.
Josef Komem, urodzony w 1936 roku jako Józef Flakowicz, jest świadkiem dramatycznych losów XX wieku. Przeżył wojnę ukrywając się „po aryjskiej stronie” w wielu miejscowościach dzięki pomocy Polaków, a po wojnie wyemigrował z rodziną do Izraela, gdzie obecnie mieszka i przewodniczy Ziomkostwu Żydów Kaliskich.
Podczas swojej wizyty w Polsce odwiedził rodzinne strony – m.in. Kalisz, Sudety, Działoszyn i Sulmierzyce – w podróży pełnej wzruszeń, wspomnień i odkryć. W Kaliszu odwiedził Archiwum, Muzeum Okręgowe oraz spotkał się z młodzieżą i mieszkańcami miasta, dzieląc się opowieściami o losach swojej rodziny, które opisał w poruszającej książce „Odwaga i łaska”.

Ważnym momentem wizyty było spotkanie z prof. Krzysztofem Walczakiem, prezesem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, poświęcone planowanemu wydaniu polskiego tłumaczenia książki Josefa. Rozmowa była nie tylko ukoronowaniem tej sentymentalnej podróży, ale i początkiem współpracy, która umożliwi polskim czytelnikom zapoznanie się z tą wyjątkową historią. Premiera wydania planowana jest na listopad tego roku.
Spotkanie autorskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu , prowadzone przez Hilę Marcinkowską, przewodniczącą Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, poruszyło wszystkich uczestników. Opowieść Josefa wzbogaciły rodzinne fotografie – m.in. ojca Mosze, matki Cesi z Jareckich, brata Icchaka oraz osób, które z narażeniem życia uratowały rodzinę Flakowiczów w czasie Zagłady.
Mamy nadzieję, że już jesienią powitamy pana Józefa ponownie w Kaliszu – tym razem przy okazji oficjalnej premiery jego książki wydanej przez KTPN. To spotkanie nie tylko przywraca pamięć o jednej z kaliskich rodzin, ale też wzmacnia nasze zobowiązanie do pielęgnowania lokalnej historii.
Comments